Cezary Kochalski z RPP poparł dalsze podwyżki stóp “Jest do tego przestrzeń”

Informacje o biografii Kochalskiego pochodzą z oficjalnej strony internetowej prezydenta RP. Kochalski jest obecnie etatowym doradcą prezydenta (od początku 2017 r.), a od roku jest przedstawicielem prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. Według niego dodatkowym argumentem za dyskusją o obniżkach stóp na koniec roku mogłoby być pogorszenie nieco słabszej obecnie rentowności firm. Te słowa Cezarego Kochalskiego to już kolejna wypowiedź Ropa w USA (USO) rośnie, wspierana przez zapasy paliwa w USA członka polskich władz monetarnych, który poparł dalsze zaostrzenie polityki. W ostatnich dniach Ludwik Kotecki ocenił, że na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej z pewnością zdecyduje o kolejnej podwyżce stóp procentowych. “Mam na myśli posunięcia odnoszące się płacy minimalnej, transferów socjalnych. To będzie pozytywnie wpływało na popyt, ale to są czynniki przyczyniające się do wzrostu inflacji” – powiedział Kochalski.

Raty kredytów prędko nie spadną. RPP pozostaje wyczulona na ryzyko odbicia inflacji

Prezydent Andrzej Duda powołał Cezarego Kochalskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej w piątek, z dniem 21 grudnia. Kochalski zajął miejsce Jerzego Osiatyńskiego, którego kadencja w Radzie upłynęła 20 grudnia.Równocześnie z powołaniem do RPP, prezydent odwołał Kochalskiego z funkcji przedstawiciela Prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego oraz ze stanowiska Doradcy Prezydenta RP. Przedstawicielem prezydenta w KNF Kochalski był od grudnia 2018 roku. Zdaniem członka RPP, w najbliższych miesiącach odczyty inflacji będą zbliżone do wrześniowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w minionym miesiącu wyniosła 17,2 proc. – Wszelkie prognozy, którymi dysponujemy, wskazują, że będziemy rzeczywiście na poziomie wysokiej inflacji, mniej więcej tym, który wskazywał ostatni odczyt wrześniowy.

  1. – Wszelkie prognozy, którymi dysponujemy, wskazują, że będziemy rzeczywiście na poziomie wysokiej inflacji, mniej więcej tym, który wskazywał ostatni odczyt wrześniowy.
  2. RPP z założenia stanowi organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego.
  3. Kolejna, marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) może rzucić więcej światła na procesy gospodarcze i cenowe.
  4. W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej – pisze “Rzeczpospolita”.

Zasady funkcjonowania Rady Polityki Pieniężnej – podstawowe informacje

Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Ukończył studia magisterskie w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie ekonomiki i organizacji produkcji oraz studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i finansów na Uniwersytecie w Stirling w Wielkiej Brytanii. Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 1999 r., natomiast doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w 2007 roku.

Tym razem franki tak bardzo nie zaszkodziły. Rekordowy zysk czołowego banku

Członek rady spodziewa się, że inflacja konsumencka nie sięgnie skrajnego poziomu ponad 8 proc. Szacowanego przy wycofaniu wszystkich tarcz antyinflacyjnych, ale może być nieco wyższa na koniec roku, niż zakłada to marcowa, centralna ścieżka inflacyjna. Według Cezarego Kochalskiego nie można jednak wykluczać, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych będzie się toczyć wcześniej, pod koniec tego roku. Jest jeszcze przestrzeń na dalsze stopniowe podwyżki stóp procentowych w Polsce – ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg członek RPP Cezary Kochalski.

Płaca w Polsce rośnie zbyt szybko? To nie pomaga w walce z inflacją

Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry. System kaucyjny ma zacząć działać w Polsce w 2025 roku. Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero “w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał”. Na uwagę o kłopoty z domowym budżetem gospodarstw domowych, odpowiedział, że “my (RPP – red.) musimy patrzeć w wymiarze makroekonomicznym, w wymiarze makroekonomicznym nasza gospodarka ciągle rozwija się na satysfakcjonującym, wysokim poziomie”.

Słowa przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej mają znaczenie podczas posiedzenia decyzyjnego Rady Polityki Pieniężnej, ale to jest tylko jeden głos – zauważył.

Połowa japońskich miast zniknie w sto lat. W Polsce będzie podobnie

Jego zdaniem cel inflacyjny być może uda nam się osiągnąć dopiero w drugiej połowie 2025 roku. Kadencja członka Rady trwa 6 lat i zgodnie z ustawą pełnićją można tylko przez jedną kadencję. Zasada ta nie dotyczy prezesa NBP, którypo pierwsze może zostać wybrany z grona wcześniejszych członków RPP, a podrugie może sprawować swoją funkcję przez dwie sześcioletnie kadencje. Co zatym idzie, w wariancie maksymalnym Adam Glapiński może przejść do historii jakozdecydowany rekordzista – do Rady Wszedł w 2010 r. VAT od 1 kwietnia na żywność nie będzie natychmiastowy, ale może podbijać ścieżkę inflacji.

Inny członek RPP Jerzy Żyżyński sugerował natomiast, że kolejna spora podwyżka stóp procentowych byłaby możliwa, gdyby inflacja przekroczyła 7 proc. — Polityka pieniężna rzeczywiście najmocniej oddziałuje na inflację w okresie do ośmiu kwartałów, ale nie budzi też wątpliwości, że wpływ zmian stóp procentowych na inflację utrzymuje się dłużej — wskazał Cezary Kochalski. W latach 2017–2019 pełnił funkcję doradcy prezydenta RP Andrzeja Dudy. W latach 2018–2019 był przedstawicielem prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego[2][5][6].

Tydzień temu ekonomiści NBP przedstawili projekcję, w której osiągnięcie punktowego celu inflacji (2,5 proc.) oddaliło się o kwartał wobec lipcowej prognozy i nie zostanie osiągnięte w horyzoncie projekcji. Ukończył studia magisterskie w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie ekonomiki i organizacji produkcji (1991) oraz studia podyplomowe w Uniwersytecie w Stirling (Wielka Brytania) w zakresie rachunkowości i finansów. Wskazał, że wspólny mianownik decyzji Rady z lipca (podwyżka stóp o 0,5 pkt proc.) i listopada (brak podwyżek stóp), gdy RPP otrzymała nowe projekcje inflacji, jest taki, że w obu wypadkach Rada widziała inflację zbiegającą do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Członek RPP zaznaczył, że inne są uwarunkowania obu decyzji. — Nie deklaruję, że moim zdaniem cykl podwyżek definitywnie się zakończył, obecnie mamy pauzę w cyklu.

Jego zdaniem “wydaje się, że nie ma” dużej przestrzeni do podwyżki stóp procentowych. – Dlatego że, jeżeli spojrzymy na tak zwaną lukę popytową, to ona się domyka. Podkreślił, że jego zdaniem obecna sytuacja, Premium4x Forex Broker-przegląd i informacje Premium4x w świetle dostępnych informacji, nie otwiera pola do dalszych obniżek stóp procentowych. Kolejna, marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) może rzucić więcej światła na procesy gospodarcze i cenowe.

– W tej chwili mamy najwyższe stopy procentowe i najwyższą inflację 15,5 (procent – red.) – zwracał uwagę Glapiński. Dopytywany, czy nie będzie dalszych podwyżek, wskazał, że “jeśli będzie, to jedna, 0,25”. Taka podwyżka miała miejsce podczas wrześniowego posiedzenia.

Potwierdzają się medialne doniesienia, zgodnie z którymi decyzją prezydenta Andrzeja Dudy nowym członkiem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zostanie Cezary Kochalski, dotychczasowy doradca prezydenta. Na stanowisku zastąpi Jerzego Osiatyńskiego, którego sześcioletnia kadencja wygasła 20 grudnia/. — Polityka pieniężna w ostatnich latach związana była z szokami, w dużej mierze ze sferą podażową. Zerwane łańcuchy dostaw, ceny surowców i energii — jako konsekwencja wojny — to były problemy, z którymi musieliśmy się konfrontować przy realizacji polityki pieniężnej. Siłą rzeczy obecnie strona popytowa wysuwa się na pierwszy plan — stwierdził Kochalski.

Członka RPP nie można odwołać, chyba, że skazany zostanie prawomocnymwyrokiem sądu lub zapadnie na chorobę trwale uniemożliwiającą sprawowaniefunkcji. Członkom RPP nie wolno być członkami partii politycznej lub związkuzawodowego ani zajmować innych stanowisk czy prowadzić działalności zarobkowejinnej niż praca naukowa lub dydaktyczna. RoodMicrotec odnotowuje spadek przychodów ale pozostaje pewny co do przebiegu Kochalski uważa, że spodziewany spadek inflacji na początku roku może być tylko tymczasowy i nie powinien osłabić czujności RPP. Przypomniał o możliwym „odmrożeniu” cen energii i przywróceniu 5 proc. Cezary Kochalski z Rady Polityki Pieniężnej (RPP) uważa, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilna polityka pieniężna.

W rozmowie z ISBnews powiedział, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem polityki pieniężnej pozostaje brak zmian stóp procentowych do końca tego roku. Jako prawdopodobny moment rozpoczęcia dyskusji o obniżkach wskazał marzec 2025 r. Wtedy właśnie mają być przedstawione przez NBP prognozy inflacji, w których zasygnalizowane będzie “trwałe okiełznanie inflacji bazowej”. Można realnie spodziewać się silnych procesów dezinflacyjnych, obecny poziom stóp jest właściwy w bazowym scenariuszu makroekonomicznym, a dalsze podwyżki stóp mogłyby nastąpić, gdyby inflacja nie zbiegała do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej — powiedział członek RPP. Dodał, że z drugiej strony napływające informacje mogą zmieniać obecną optykę. — Wydaje się, że rzeczywiście projekcja marcowa rzuci więcej światła na sytuację.

W związku z dynamicznie rosnącymi płacami i ryzykiem inflacyjnym Kotecki przyznaje, że nie ma zbyt dużo przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Jego zdaniem powinny zostać utrzymane na aktualnym poziomie i w “optymistycznym scenariuszu” takie pozostaną do grudnia bieżącego roku. Nie ma dużej przestrzeni do podwyżek stóp procentowych lub nawet do podwyżek w ogóle – powiedział w “Faktach po Faktach” w TVN24 profesor Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej. W jego ocenie “dalsze, tak radykalne ewentualne podwyżki mogłyby wpłynąć ewidentnie na aktywność gospodarczą”. — Wydaje mi się, że takie ostrożne podejście w polityce pieniężnej i pozostawienie stóp procentowych bez zmian kilka dni temu jest właściwe. Także i dlatego, że jesteśmy w procesie wyłaniania rządu i w tej chwili ostatecznego kształtu polityki fiskalnej nie znamy.

“Ja w listopadzie 2023 r. wypowiedziałem się, że stabilizacja stóp proc. do końca 2024 r. jest całkiem prawdopodobnym scenariuszem i osobiście uważam, i podtrzymuję to zdanie, że w pierwszej kolejności myślę o stabilizacji” – powiedział Kochalski. Ponadto, prezydent odwołał Kochalskiego z funkcji przedstawiciela Prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego (funkcję tę piastował przez rok) oraz ze stanowiska swojego doradcy (od początku 2017 r.) – podano w osobnym komunikacie. Dodał jednak, że “inflacja prawdopodobnie pozostanie podwyższona na dłużej niż oczekiwaliśmy”. – Co więcej, projekcja wskazuje na ryzyko jej utrwalenia w średnim terminie – mówił.

Haberdar ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments